EN

تاریخچه اختراع مارگارین

“هایپولایت مک موریس”(1817-1880) شیمی دان فرانسوی مخترع مارگارین است .حدود سالهای 1860 کشور فرانسه به علت انقلاب صنعتی و افزایش جمعیت شهری با کمبود شدید کره مواجه گردید بنابراین ناپلئون سوم پادشاه فرانسه، برای کسی که بتواند ایده ای جهت رفع این کمبود ارائه کند جایزه ای تعیین کرد.موریس که قبلا در زمینه توسعه روش های پخت نان دو مدال طلا دریافت کرده بود، شروع به تحقیق و پژوهش بر روی چربی حیوانی نمود تا بتواند از آن جایگزینی برای کره تولید کند.

 او توانست با مطالعه بر روی چربی حیوانی و فراهم کردن شرایطی برای تولید مخلوطی همگن از آن با آب ، ماده ای بسیار شبیه به کره تولید کند. ازآنجا که آزمایش ها را با اسید چربی به نام مارگاریک اسید شروع کرده بود و حاصل کار به اولئین رسیده بود این ماده را اولئو مارگارین نامید.گرچه او نتوانست دقیقا از فرآیند شیمیایی که اتفاق افتاده بود سر در بیاورد ولی این اختراع جایگزینی ارزان و با کیفیت برای کره شد.
محصول او مخلوطی از چربی و آب در دماهای پایین بود که البته قابلیت تولید با مخلوطی از چربی و شیر هم داشت وطعم نزدیکتری به کره تشکیل میداد. او به خاطر این اختراع جایزه ارزشمندی از دولت فرانسه دریافت کرد. سپس تلاش نمود تا محصول خود را در فرانسه انگلستان اتریش ایالات متحده و آلمان ثبت اختراع کند.
این ثبت اختراع مانع سوء استفاده از اختراع او درکشورهای دیگر نشد چون برخی کشورها مثل هلند قوانین ایجاد انحصار نداشتند و بازاریابان و فروشندگان کره در هلند خود را ملزم به محترم دانستن تولید انحصاری مارگارین نمی دیدند. متاسفانه اولئو مارگارین هرگز در فرانسه مورد اقبال مردم قرار نگرفت و رایج نشد. بنابراین موریس سود بسیار کمی بدست آورد .در 1880حداقل 70 کارخانه مارگارین در هلند وجود داشت و هلند مارگارین را به همه ی کشورهای اطراف خود صادر میکرد.خدمتی که موریس از طریق این اختراع به جهان عرضه کرد هم اکنون منابع بزرگی درسراسردنیا دارد که ده تولید کننده اول در جهان بترتیب کشورهای زیر هستند:ایالات متحده،پاکستان، هند، ترکیه، آلمان، اندونزی، برزیل، روسیه، لهستان وژاپن

ترجمه وگرد آوری توسط تیم توسعه تحقیق بهین سازان بدیع 

کپی با ذکر  منبع ایرادی ندارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *